O Testach dostępności cyfrowej
W polskich zasobach poświęconych dostępności cyfrowej dotychczas (wrzesień 2019) nie było ani jednego opracowania odpowiadającego rzeczowo i konkretnie na pytania o to, jak testować dostępność cyfrową stron internetowych.
Nasz cele
Celem repozytorium jest realna pomoc w przeprowadzaniu testów dostępności stron internetowych. Stawiamy sobie dwa cele szczegółowe:
- pokazać praktyczne podejścia do testów dostępności,
- wypracować jednolitą bazę testów dostępności
Struktura działu
Zestawy testów zgrupowane zostały w dwóch sekcjach:
- Jednolita baza testów dostępności, która obejmie co najmniej:
- Łatwe testy - Pierwszy przegląd dostępności cyfrowej: bazę prostych testów, dzięki którym osoby nie będące ekspertami mogą przeprowadzać wstępne oraz okresowe przeglądy dostępności i wykrywać typowe problemy dostępności.
- Testy zgodności z WCAG: bazę podstawowych testów zgodności z WCAG przeznaczonych do projektowania własnych procedur testowych przez osoby odpowiedzialne za ocenę jakości - projektantów, programistów, webmasterów, integratorów, administratorów, audytorów i innych specjalistów.
- Bazy źródłowe obejmujące w momencie uruchomienia projektu:
- Podstawowe testy ICT: robocze tłumaczenie bazy testów ICT Testing Baseline: stosowanej w amerykańskich agencjach rządowych
- Trusted Tester: Section 508 Conformance Test Process For Web - amerykańska baza testów dla „zaufanych” testerów
- Wielopoziomowa ocena zgodności: uproszczony protokół testów zgodności stosowany na Michigan State University
- Pomocnik adepta dostępności: zestaw testów zgodności z WCAG 2.0 opracowany przez Stowarzyszenie Twoje nowe możliwości
Celem sekcji Bazy źródłowe jest zgromadzenie różnych zestawów testów, dzięki którym można tworzyć własne opisy testów oraz wzbogacać i korygować opisy w bazie testów podstawowych. W zbiorze baz źródłowych może znaleźć się każdy zwarty testów i procedur testowych przetłumaczonych na język polski, o ile nie są opublikowane w zwartej formie w innym miejscu.
Jak możesz pomóc?
- Zostań współtwórcą. Zaproponuj i opracuj test lub zestaw testów. Prześlij swoje propozycje. Skorzystaj z szablonu opisu testu
- Zgłoś swoje sugestie, pomysły, propozycje poprawek. Skorzystaj z systemu śledzenia problemów
Zobacz artykuł Zaangażuj się, aby dowiedzieć się więcej.
Licencja
- Wszystkie materiały autorskie publikowane są na warunkach licencji CC BY-NC-SA 4.0 Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe
- w przypadku materiałów tłumaczonych obowiązują licencje, na jakich zostały udostępnione oryginały.