Popraw ten artykuł

Test

Czy wszystkie elementy znajdujące się w serwisie internetowym, które nie są tekstem, posiadają teksty alternatywne?

Wyjaśnienie

W serwisie internetowym znajduje się wiele elementów, zarówno tekstowych, jak i o zupełnie innym charakterze (grafika, filmy itp.) Wszystkie elementy, które nie są tekstem należy zaopatrzyć w tekst alternatywny, który będzie informował użytkownika nie mogącego ich zobaczyć lub usłyszeć o tym, co zawierają. Do takich elementów, które należy zaopatrzyć w tekst alternatywny, należą między innymi:

  • grafiki, fotografie, diagramy, ikony i inne elementy graficzne,
  • nagrania dźwiękowe, na przykład podcasty,
  • animacje, czyli filmy bez dźwięku,
  • filmy zawierające dźwięk i obraz,
  • aplikacje wykonane w technologiach Flash, Silverlight, Java i innych, nie będących językiem znaczników HTML lub XHTML,
  • obiekty Canwas w HTML5.

Testowanie

Aby sprawdzić, czy wszystkie elementy zawierają teksty alternatywne, wystarczy wyłączyć w przeglądarce wtyczki typu Flash i Java oraz ładowanie grafiki. W ten sposób przeglądarka będzie wyświetlała wyłącznie elementy tekstowe oraz puste obszary po innych elementach w postaci prostokątów. W tych prostokątach powinny znajdować się teksty alternatywne. Tekstem alternatywnym nie jest informacja o brakującej wtyczce, nazwa pliku lub podpis pod zdjęciem. Możesz także użyć paska WAVE do przeglądarki Firefox, który może wyświetlić informacje na temat brakujących tekstów alternatywnych. Elementy, które nie muszą, a nawet nie powinny posiadać tekstu alternatywnego, to wszelkiego rodzaju elementy ozdobne, na przykład paski, narożniki, kropki. W wypadku multimediów tekst alternatywny powinien zawierać tylko ogólną informację o zawartości multimediów (np. tytuł filmu). Udostępnianie filmów i innych multimediów odbywa się w inny sposób, na przykład przez dodanie napisów lub audiodeskrypcji.