Wymagania dostępności
-
2.4.4 Cel łącza (w kontekście) - poziom A: Cel każdego łącza może wynikać z samej treści łącza, lub też z treści łącza powiązanej z programistycznie określonym kontekstem, poza tymi przypadkami, kiedy cel łącza i tak byłby niejasny dla użytkowników.
-
4.1.2 Nazwa, rola, wartość** - **poziom AA: Dla wszystkich komponentów interfejsu użytkownika (w tym, ale nie tylko elementów formularzy, łączy oraz komponentów wygenerowanych przez skrypty) nazwa oraz rola (przeznaczenie) mogą być odczytane przez program komputerowy, a stan, właściwości oraz wartości, które mogą być ustawione przez użytkownika, mogą również być ustawione przez program komputerowy; powiadomienie o zmianach w tych elementach dostępne jest dla programów użytkownika, w tym technologii wspomagających.
Uzasadnienie metody badania
Łącza i przyciski, w tym elementy skryptowe, muszą mieć znaczący tekst (powiązany bezpośrednio lub dostępny w kontekście) opisujący ich cel lub funkcję. Aby powiązany tekst był dostępny dla technologii wspomagających, informacje muszą być określone programowo (możliwe do odczytania przez program komputerowy)
Ograniczenia, założenia lub wyjątki
- Z Objaśnienia KS 2.4.4: Mogą zaistnieć sytuacje, w których cel łącza ma być nieznany lub ukryty. Na przykład, gra może mieć łącza oznaczone tylko jako Drzwi 1, Drzwi nr 2 i Drzwi nr 3. Te teksty łączy byłyby wystarczające, ponieważ celem jest stworzenie napięcia dla wszystkich użytkowników.
- Ten test obejmuje przyciski. W Technikach wystarczających dla KS 2.4.4 znajduje się technika FLASH27: Zapewnienie etykiet przycisków opisujących przeznaczenie przycisku.
Procedura testu dla KS 2.4.4 Cel linku (w kontekście)
Identyfikacja treści
Wszystkie łącza i przyciski, w tym te, które są elementami skryptowymi i którym przypisano rolę łącza (role=”link”) lub rolę przycisku (role=”button”).
Instrukcja testowania
- Sprawdź, czy cel każdego łącza i przycisku można określić na podstawie dowolnej kombinacji tekstu łącza, dostępnej nazwy, dostępnego opisu lub poprzedzającego bezpośrednio kontekstu strony (ten sam akapit, lista lub komórka tabeli, w której znajduje się łącza lub komórka nagłówka tabeli, z którą jest powiązana komórka zawierająca łącze).
Wynik testów
Jeżeli którakolwiek z powyższych prób zakończy się niepowodzeniem, wówczas test 2.4.4, KS 4.1.2 oraz Wymaganie podstawowe nr 14 kończy się niepowodzeniem.
Wskazówki dotyczące usprawniania procesu testowego
- W przypadku, gdy łącze / przycisk prowadzi do dokumentu lub aplikacji internetowej, nazwa dokumentu lub aplikacji internetowej wystarcza do opisania celu linku/przycisku (czyli odesłanie do dokumentu lub aplikacji internetowej).
Techniki WCAG 2.1
Opracowując tę procedurę testową, wzięto pod uwagę następujące wystarczające techniki i typowe defekty:
- G92: Zapewnienie dla treści nietekstowych długiego opisu, który wskazuje ten sam cel i prezentuje te same informacje, co treści nietekstowe
- G53: Określenie celu linku za pomocą tekstu linku w połączeniu z tekstem otaczającego zdania
- ARIA7: Używanie atrybutu aria-labelledby, aby wskazać cel linku
- ARIA8: Używanie atrybutu aria-label, aby wskazać cel linku
- H77: Określenie celu łącza za pomocą tekstu linku w połączeniu z jego pozycją na liście
- H79: Określenie celu łącza za pomocą tekstu linku w połączeniu z otaczającą go komórką tabeli i powiązanymi nagłówkami tabeli
- F89: Niespełnienie kryterium sukcesu 2.4.4, 2.4.9 i 4.1.2 ze względu na brak podania dostępnej nazwy obrazu, który jest jedyną treścią w linku