Popraw ten artykuł

Web Evaluation Tools bookmarklet to zestaw 10 narzędzi pomagających zbadać i ocenić dostępność strony internetowej. Narzędzie przeznaczone jest dla osób, które dysponują podstawową wiedzą o dostępności.

Dane źródłowe

Stosowanie

Aby korzystać z narzędzia, dodaj do zakładek w swojej przeglądarce następujący link: Web Evaluation Tools

Uwaga: Aby narzędzie działało w Twojej przeglądarrce, nie wystarczy kliknięcie powyższego łącza. Musisz dodać link do zakładek, przeciągając go do menu zakładek lub używając menu kontekstowego przeglądarki.

Aby uaktywnić skryptozakładkę na przeglądanej stronie, klikamy w menu zakładek jej łącze, co spowoduje, że przy górnej krawędzi okna przeglądarki zostanie wyświetlony pasek narzędziowy z 10 polami wyboru i etykietami. Obok etykiety wyświetlana jest liczba wystąpień danego obiektu na stronie. Zaznaczenie pola spowoduje wyróżnienie zaznaczonych elementów. Odznaczenie pola wyboru spowoduje usunięcie wskazówek wizualnych ze strony. Równocześnie można zaznaczyć wiele elementów.

Pasek narzędzi skryptozakładki WET

Za pomocą narzędzi na badanej stronie możemy zobaczyć właściwości niewidoczne bez dokładniejszej analizy albo wręcz niewidoczne.

  • Headings - wyróżnia nagłówki, w tym tekst ukrytych etykiet,
  • ARIA Landmarks - wyróżnia punkty orientacyjne wraz z etykietami, jeśli istnieją (nie wyróżnia obszarów oznaczonych atrybutem role=”region”),
  • Aria Roles - wyróżnia obiekty z jawnie określonymi atrybutami role, innymi niż punkty orientacyjne, a także obszary z atrybutem role=”region”,
  • ARIA Attributies - wyróżnia obiekty z oznaczonymi atrybutami ARIA i wartości tych atrybutów,
  • Tabindex - wyróżnia obiekty z oznaczonym atrybutem tabindex, podaje wartość atrybutu,
  • Internal Link - wyróżnia łącza wewnętrzne, prowadzące do miejsc na stronie, zarówno ich źródło, jak i cel. Jeśli określono dla łącza atrybut tabindex, podaje jego wartość, jeśli nie określono, komunikuje brak atrybutu (missing tabindex), ale nie jest to bład.
  • Cross Site Content - wyróżnia obszary zawartości pochodzące z innych witryn (np. reklamy),
  • Force Show Visual Focus - wymusza widoczność fokusu (punktów uwagi),
  • High Contrast CSS - przełącza widok w tryb wysokiego kontrastu,
  • Language Attributes - wyróżnia części strony z oznaczonym atrybutem języka i wartość atrybutu.

Uwaga: za każdym razem, gdy aktywujesz ten bookmarklet, zostanie załadowana najnowsza wersja kodu, więc nie musisz aktualizować tego bookmarkletu w przyszłości.