Analizator kontrastu kolorów
Analizator kontrastu kolorów (CCA) pomaga określić czytelność tekstu i kontrast elementów wizualnych, takich jak kontrolki graficzne i wskaźniki wizualne.
Program jest aplikacją komputerową działającą na platformach Windows i Mac OS, stworzoną przez zespół programistów z The Paciello Group, wydaną na Powszechne Licencji Publicznej GNU.
Twórcy programu promują jego 4 główne cechy:
- Wskaźniki zgodności z WCAG 2.1
- Kilka sposobów ustawiania kolorów: wprowadzanie tekstu (akceptuje dowolny prawidłowy format kolorów CSS), suwaki RGB, próbnik kolorów
- Obsługa przezroczystości alfa w kolorach pierwszego planu
- Symulator ślepoty barw
Obsługa programu
Jest bardzo prosta. Wystarczy wprowadzić w odpowiednich polach kolor tekstu (pierwszego planu, ‘foreground colour’) i kolor tła (‘background colour’), a CCA wylicza, czy współczynnik kontrastu jest wystarczający, w zależności od rodzaju i rozmiaru treści wizualnej. W ocenie wykorzystane są zalecenia Wytycznych dla dotyczących dostępności treści internetowych (WCAG 2) dla poziomów AA i AAA.
Instalacja programu
Program w odpowiedniej dla swojego systemu operacyjnego wersji pobieramy z repozytorium umieszczonym na platformie Github pod adresem https://github.com/ThePacielloGroup/CCAe/releases
Sposób instalacji zależy od wybranego formatu. Można rozpakować archiwum do wybranego katalogu albo zainstalować, korzystając z procedury właściwej dla posiadanego systemu operacyjnego.
Po instalacji warto w opcjach konfiguracyjnych ustawić opcję Enable Auto Update, co powinno zapewnić automatyczną aktualizację programu (niestety, w wersji 3.1.1 dla systemu Windows próba zapisu ustawienia nie przynosi spodziewanego skutku).
Okno i funkcje programu
W oknie programu możemy wyróżnić kilka sekcji.
Menu
W menu (1) znajdziemy takie opcje, jak: Preferences (Ustawienia), Edit -> Copy results (Edycja – Kopiuj wyniki), Colour blidness simulation (Symulator ślepoty kolorów).
Określanie badanych kolorów
W górnej części okna znajdują się narzędzia do określenia badanych kolorów (2, 3). Mamy możliwość wyboru jednego z typowych formatów zapisu kolorów (HEX, RGB, HSL, HSV), przy czym w przypadku kolorów pierwszego planu obsługiwane są również formaty z przezroczystością alfa (HEXa, RGBa, HSLa i HSVa).
Kolory można wprowadzić ręcznie, podając w odpowiednich polach ich kody, albo wybrać z badanej strony czy dokumentu, korzystając z próbnika kolorów. Próbnik powiększa obszar, z którego chcemy pobrać próbkę tak, że można wskazać żądany kolor bardzo precyzyjnie.
Prezentacja wyników testu
Po wskazaniu kolorów, które chcemy zbadać, w sekcji Sample preview (Podgląd przykładu, 4) wyświetlany jest przykładowy tekst na wybranym tle oraz przykładowa grafika (ikona). Za pomocą pierwszej ikony poniżej pola ze wskazanym kolorem pierwszego planu wskazane kolory można przełączyć i podejrzeć efekt inwersji.
Poniżej sekcji z podglądem próbki w trzech rozwijanych panelach wyświetlany jest wyliczony współczynnik kontrastu oraz jego dla kryteriów sukcesu WCAG (5):
- 1.4.3 Kontrast (minimalny) (AA)
- 1.4.6 Kontrast (rozszerzony) AAA
- 1.4.11 Kontrast elementów nietekstowych (AA)
Wynik oznaczony ikoną zielonej fiszki i słowem ‘Pass’ oznacza spełnienie wymogu WCAG. Wynik oznaczony ikoną z krzyżykiem na czerwonym tle i słowem ‘Fail’ wskazuje, że wymóg WCAG nie jest spełniony.
Rozwinięcie panelu z oceną odsłania parafrazę tekstu ocenianego kryterium sukcesu WCAG (6).
Wynik każdego testu można skopiować do schowka, a następnie wkleić do dokumentacji z przeprowadzonego badania.
Dobór kolorów
Kopiowanie wyników
Symulator ślepoty barw
CCA umożliwia również analizę badanych zestawów barw za pomocą symulatora ślepoty barw. Symulator można włączyć, wybierając z menu opcję Viev -> Colour blidness simulation albo korzystając ze skrótu klawiaturowego Ctrl+B (w Windows).
W starszej wersji CCA istniała pożyteczna funkcja powiększonego podglądu wybranych elementów z równoczesnym zastosowaniem filtrów symulujących zaburzenia widzenia barw. Poniższy zrzut ekranu ilustruje, jak zawodnym sposobem wyróżnienia łączy jest użycie koloru zamiast podkreślenia lub innego niż tylko kolor wyróżnienia. Niepogrubione łącza widziane w skali szarości nie odróżniają się od otaczającego je tekstu.